top of page
black1pngcircle_edited.png

20/21

מעגלים של שייכות

בנפגשות 2020-2021 אנחנו מרחיבות ומעמיקות את המפגש בין אמנות לבין קהילה. לנגד עינינו פמיניזם במובן הרחב המבקש להביא ריבוי קולות ולתת ייצוג מגוון חוצה מגדר, נטיה מינית, מוצא אתני ורקע סוציו-אקונומי. התהליכים האמנותיים בקהילה ואירועי השיא מוקדשים כולם לנושא 'מעגלים של שייכות': מעגלים של משפחה, מעגלים של שכונה, מעגלים של קהילה. בתקופת הקורונה ובמיוחד בזמן הסגרים חווינו אפילו יותר מהרגיל את השייכות שלנו לקהילה בתוכה אנחנו חיים.יות; התחדד הקשר בין הקהילה הקרובה אלינו פיזית לבין הקהילה שקרובה אלינו רגשית. תחת הפרספקטיבה הזו של מעגלי שייכות  יתמקד 'פסטיבל נפגשות בכפר שלם' בשייכות למקום ולשכונה. 

במסגרת פרויקט נפגשות התקיימו לאורך שנת 2020 תהליכי יצירה בקהילה בשכונת כפר שלם, לקראת אירועי השיא של 'פסטיבל נפגשות בכפר שלם' שמתקיימים ב-9-7 ליוני, 2021.  

הפרויקט מתקיים בשכונת כפר שלם בשיתוף עיריית תל אביב-יפו ובתמיכת מועצת האמנות והתרבות של מפעל הפיס. 

'פרויקט נפגשות בכפר שלם' נשען על הערכים <אמנות-קהילה-פמיניזם> ושואף ליצור חוויה תרבותית ואמנותית בשיתוף תושבי.ות שכונת כפר שלם. במסגרת הפרויקט ניתנת במה מקצועית לתושבי.ות השכונה, לצד מפגש עם אמניות אורחות מתחום האמנות העכשווית. האמניות הנבחרות נותנות ייצוג לעולמות התרבותיים המגוונים של תושבי.ות השכונה. הן מובילות תהליכי יצירה אמנותיים בשיתוף הקהילה ומעלות את  יצירתן במסגרת 'פסטיבל נפגשות בכפר שלם' ביוני 2021.  כל האמניות שלוקחות חלק בפרויקט הן נשים ובדרך זו הפרויקט מקדם יצירה אמנותית נשית- פמיניסטית. 

הפרויקט כולל בתוכו שלושה מהלכים:

תהליכי יצירה ארוכי טווח בקהילה

תהליכי עומק שבהם אמנית מובילה בתחומה מנחה תהליך אמנותי בשיתוף קבוצה קבועה של משתתפות משכונת כפר שלם.

לאורך חודשים ארוכים מתקיימים בקהילה התהליכים הבאים: 

בתחום המחול, הכוריאוגרפית ענת ועדיה הובילה קבוצת נערות הלומדות מחול בנווה אליעזר ובבית בארבור.  באמצעות כלים של אימפרוביזציה, ענת הנחתה את הנערות כיצד ליצור חומרים תנועתיים בהסתמך על טקסטים אישיים שכתבו שנוגעים לזכרונות שלהן משכונת כפר שלם. לאורך המפגשים יצרו ביחד יצירה מחולית, סייט ספסיפיק, שתעלה במסגרת הפסטיבל במרחב הציבורי. באופן זה, נוצרת פעולה פמיניסטית שבה הנערות רוקדות ומופיעות במרחב הציבורי השכונתי, בפעולה אשר מבקשת לקחת חזרה בעלות על המרחב הציבורי שבו לרוב נוכחותן של נערות מודרת וגופן עובר החפצה.

האמנית הרב תחומית ענת דרימר מנחה סדנת כתיבת 'שירה מדוברת' - SPOKEN WORD בשיתוף נשים בגיל השלישי מהשכונה. ענת כותבת: "נרצה למצוא ולצקת את הקול הייחודי של כל אחת לאיזו צורה שמאפשרת לנו לזרוח." המפגשים יצרו מרחב בטוח עבור הנשים לבטא את עצמן ולהשמיע את קולן, להתחבר לעוצמה הפנימית של כל אחת מהן דרך עשייה אמנותית באופן שמהדהד לשלל תחומי חייהן ונותן להן תחושת משמעות, שייכות ושמחה. בסיום התהליך, יעלו הנשים מופע חי של שירה מדוברת שבו יופיעו עם הטקסטים שכתבו. בנוסף למופע החי, תעלה תערוכה בשיתוף מכללת סמינר הקיבוצים, אשר במסגרתה יצרו סטודנטיות ממחלקת האמנות בסמינר עבודות אמנות בהשראת הנשים והטקסטים שכתבו. 

תוצרי התהליכים האמנותיים בקהילה והתערוכה יעלו במסגרת 'פסטיבל נפגשות בכפר שלם' 2021. 

התהליכים הללו נועדו להעמיק את רשת הקשרים בין התושבות לבין עצמן וכך לחזק את הקשר שלהן לשכונה ולקהילה, לאפשר להן לבטא את עצמן ואת קולן האישי דרך עשייה אמנותית, להיחשף בצורה אישית ומעמיקה ליוצרות עכשוויות בשדה האמנות, ולהציף תכנים אודות החוויות שלהן כנערות\נשים בתוך ההקשר הקהילתי והגיאוגרפי שבו הן חיות. 

בינואר 2021 יצא קול קורא לכוריאוגרפיות, תושבות תל אביב, לתכנית שהות אמנית ולהשתתפות בפסטיבל נפגשות בכפר שלם. ארבעת הכוריאוגרפיות שהתקבלו לתכנית קיבלו: סטודיואים לעבודה בשכונת כפר שלם; ליווי אמנותי והפקתי ומענק לפיתוח יצירה מקורית. בתמורה, האמניות מעבירות בימי הפסטיבל סדנה פתוחה לקהל עבור תושבות.י השכונה. כמו כן, היצירות תעלנה בבכורה במסגרת 'פסטיבל נפגשות בכפר שלם' ותותאמנה למרחב הציבורי שבו יופיעו. הכוריאוגרפיות שנבחרו להשתתף בתכנית: רייצ'ל ארדוס, אלה גרינבום, אנסמבל אוגוסטין וענת עוז. 

התכנית נועדה לקדם נשים אמניות שהן תושבות תל אביב, כמו גם להזמין אותן לפעול, להשפיע, לקבל השראה וליצור בתוך שכונת כפר שלם.

תכנית שהות אמנית

הינו פסטיבל רב- תחומי שעולה ב-9-7 ליוני 2021 במרחב הציבורי של שכונת כפר שלם. במסגרת הפסטיבל יעלו מופעים בשיתוף קהילת כפר שלם לצד מופעים אורחים של כוריאוגרפיות. בין הכוריאוגרפיות שיתארחו בפסטיבל: אורטל אצבחה ודנה חפוטה. 

יעלו יצירות בכורה לצד מופעי הרצה ממדיומים מגוונים כמו מחול, מוזיקה, שירה מדוברת ופרפורמנס.  כל היצירות המוצגות בפסטיבל נוצרו על ידי נשים ושמות זרקור על החוויה והפרספקטיבה הנשית, לצד ערכים של רב-תרבותיות וריבוי קולות. כמו כן, לאורך כל ימי הפסטיבל יובילו אמניות סדנאות חד פעמיות הפתוחות לקהל הרחב (ראו סעיף 2). 

פסטיבל נפגשות בכפר שלם

פסטיבל נפגשות בכפר שלם עולה ב-9-7 ליוני, שלושה ימים של אירועים במרחבים הציבוריים: גינת ראש הכפר, קאנטרי קהילתי בית בארבור ומרכז קהילתי נווה אליעזר.  מופעים של אמניות-נשים, סדנאות חד פעמיות לציבור הרחב עם אמניות נבחרות, מופעים של תוצרי התהליכים הקהילתיים, סיורים פרפורמטיביים ברחבי השכונה, מופעים לכל המשפחה, תערוכת סטודנטיות מבית הספר לאמנות - סמינר הקיבוצים, מופעים מתוך הקהילה, פאנל, מופעי סטודנטיות.ים ועוד. 

ניהול אמנותי: איילה פרנקל | ניהול פרויקט והפקה: לור דליון פז, עינב בר טל, ד"ר עובדיה כהן, רותם מוזדן, אלי סבן | עיצוב תאורה: עופר לאופר | צילום סטילס: תמר לם | עיריית תל אביב-יפו: מינהל קהילה תרבות וספורט, אגף התרבות והאמנויות, המחלקה לאמנויות, אגף קהילה דרום - היחידה לפיתוח דרום תל-אביב, מרחב דרום מזרח, מרכז קהילתי נווה אליעזר, קאנטרי קהילתי בארבור, אורבן 95, הרשות לקליטת עליה, מנהלת עיר עולם, דיגיתל, לשכת הדובר. 

E-VITE3.jpg
E-VITE.jpg

תוכניה

תוכניה

PROG FULL (1).jpg
bottom of page